Nötrinolar evrenin nasıl oluştuğunu açıklıyor mu ?

Photo by Zoltan Tasi on Unsplash


Yeni veriler, nötrinoların maddenin evrene hakim olmasının nedeni olduğu teorisini güçlendirdi.

Mevcut fizik yasaları maddenin neden antimadde üzerinde üstünlük kurduğunu, evrenin neden ‘şeylerden’ oluştuğunu açıklamamaktadır. Bilim adamları, evren oluşurken eşit miktarda madde ve antimadde yaratıldığına inanıyorlar, ancak bu, en başta birbirlerini silmeleri gerektiği anlamına geliyor.
Fizikçiler maddenin ve antimaddenin davranış biçiminde, maddenin neden evrene hâkim olduğunu açıklayan farklılıklar olması gerektiğini öne sürüyorlar. Maddenin her bir parçacığının bir antimadde eşdeğeri vardır aynı şekilde nötrinoların antinötrino adı verilen bir antimadde eşdeğeri bulunur.


Imperial College London bilim adamlarının da dahil olduğu T2K İşbirliğini oluşturan uluslararası bir araştırmacılar ekibi, nötrino ve antinötrinoların farklı davrandığına ve bu nedenle birbirlerini silmeyeceklerine dair en güçlü kanıtları buldu. Bu buluş evrenin oluşumu ve evriminin anlaşılmasına hizmet edecek.

Daha önce, bilim adamları madde ve antimadde arasında kuark denilen atomaltı parçacıkların arasındaki davranış farklılıkları bulmuşlardı, ancak şimdiye kadar gözlemlenen farklılıklar, evrendeki maddenin egemenliğini açıklayacak kadar büyük görünmüyor.

Bununla birlikte, T2K’nın yeni bulguları, nötrino ve antinötrinoların davranışlarındaki farklılıkların oldukça büyük olduğunu göstermektedir. Nötrinolar temel parçacıklardır ancak normal maddeyle çok güçlü bir şekilde etkileşime girmezler, böylece Güneş’ten gelen 50 trilyon nötrino her saniye vücudunuzdan geçer.

Nötrinolar ve antinötrinolar, müon, elektron ve tau olarak bilinen üç durumda olabilir. Seyahat ettiklerinde, farklı bir duruma girerek salınabilirler. Müon nötrinolarının elektron nötrinolarına salınması ilk olarak 2013 yılında T2K deneyi ile keşfedildi.

Ekip, Japonya’daki J-PARC tesisinde muon nötrino ve antinötrino ışınları ateşledi ve 295km uzaklıktaki Süper Kamiokande dedektörüne kaç elektron nötrino ve antinötrino geldiğini tespit etti.

Sonuç, nötrino ve antinötrinoların farklı davrandığına dair en güçlü kanıt olsa da, T2K İşbirliği, Süper Kamiokande’nin yerini alacak yeni Hyper-Kamiokande dedektörü de dahil olmak üzere dedektörleri geliştirerek belirsizlikleri azaltmak ve daha fazla veri toplamak için çalışıyor. ABD’de DUNE adı verilen yeni bir deney de yapım aşamasındadır.

Imperial College London. “Strongest evidence yet that neutrinos explain how the universe exists.” ScienceDaily. www.sciencedaily.com/releases/2020/04/200415133657.htm (accessed April 15, 2020).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir