Yenilenebilir enerjinin geleceği aydınlanıyor


Batı Virginia Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından oluşturulan yeni bir kimyasal bileşik, yenilenebilir enerjinin yolunu aydınlatıyor.

Bu ışığa duyarlı bir bileşiktir, yani ışık varlığında kimyasal reaksiyonları tetikler. Elektrik üreten güneş panellerinden cep telefonlarına kadar modern teknolojilerin verimliliğini artırmak için birçok potansiyel uygulamaya sahiptir.

Bu teknolojilerin işlevselliği iridyum ve rutenyum gibi değerli metallere dayanmaktadır. Bununla birlikte, bu malzemelerin tedarik edilmesi dünyada oldukça sınırlıdır, bu da onları yenilenemez, erişimi zor ve pahalı hale getirmektedir.

Bileşik, çok daha bol ve erişimi daha kolay olan zirkonyumdan üretilmiştir, bu da onu daha sürdürülebilir ve uygun maliyetli bir seçenek haline getirir. ayrıca hava, su ve sıcaklık değişiklikleri gibi çeşitli koşullarda kararlıdır, bu da çeşitli ortamlarda çalışmasını kolaylaştırır, bileşik ışığı elektrik enerjisine dönüştürebildiğinden, daha verimli güneş panellerinin oluşturulmasında kullanılabilir.

Güneş panelleri tipik olarak silikon kullanılarak yapılır ve enerji toplamak ve depolamak için minimum ışık eşiği gerekir. Silikon kullanmak yerine, araştırmacılar uzun zamandır renkli moleküllerin ışık topladığı ve düşük ışık koşullarında işlev gördüğü cihazların alternatifini araştırıyorlar. Bugüne kadar, gerekli boyalar değerli malzeme rutenyuma dayanmaktadır, ancak bu yeni kimyasal bileşik potansiyel olarak gelecekte yerini alabilir.

Araştırma sorumlusu Carsten Milsmann, “Çoğu güneş panelindeki sorun, bulutlu günlerde iyi çalışmıyor olmalarıdır. Oldukça verimli, ucuzdurlar ve uzun ömürlüdürler, ancak verimli çalışmak için yoğun ışık koşullarına ihtiyaç duyarlar.” dedi. “Bunun bir yolu, renkli bir bileşiğin herhangi bir hava koşulunda elektrik üretmek için ışığa duyarlı boya versiyonlarını yapmaktır. Gelecekte, enerji üreten binalar tasarlayabilir, pencereleri birer enerji santraline dönüştürebiliriz .”

Diğer yandan bileşik, elektrik enerjisini ışığa dönüştüren ve esasen bir güneş panelinin işlevini tersine çeviren organik ışık yayan diyotlarda da kullanılabilir. Bu özellik, bileşiği daha verimli cep telefonu ekranları üretmek için potansiyel bir ışık kaynağı yapar.

Araştırma ekibinin bir sonraki adımı, bileşiği suda çözünür hale getirmek, böylece medikal uygulamalar için de potansiyel kullanım alanları oluşturmaktır.


Milsmann, “Bileşik, hücre ölümüne neden olan reaktif oksijen türleri üretebilir. Kulağa gerçekten tehlikeli geliyor, ancak reaksiyon sadece ışıkla radyasyona maruz kaldığında gerçekleştiği için yeri ve süresi sıkı bir şekilde kontrol edilebilir.” dedi. “Işığınızı belirli bir noktaya odaklayabiliyorsanız, sadece ışığa göre hareket eden reaktif oksijen türleri üretebilirsiniz böylece bu bileşik tümörleri ameliyatlardan ve kemoterapiden daha az invaziv olarak uzaklaştırma potansiyeline sahiptir.”

Kaynak:West Virginia University

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir