Renk körü insanlar renkleri nasıl görür ?

Renk körlüğü genellikle renk tonlarını ayırt etmeyi zorlaştıran kalıtsal bir durumdur. Renk körlüğü, gözün konilerinin ışığa duyarlı belirli pigmentleri eksik olduğunda ortaya çıkar.

Araştırmalar renk körlüğünün en çok Kafkas erkeklerinde yaygın olduğunu göstermektedir. Kırmızı-yeşil, mavi-sarı ve tam renk körlüğü dahil olmak üzere farklı renk körlüğü türleri vardır. En yaygın tür, kafkas erkeklerinin yüzde 8’ine kadar ve Kafkas kadınlarının yüzde 0.4’üne kadar etkileyen kırmızı-yeşil renk körlüğüdür.

Renk körlüğü türleri

İnsanların gözlerinde üç tip ışık algılayan koni vardır: kırmızı, mavi ve yeşil. Renk görme eksikliği olarak da bilinen renk körlüğünde,bu konilerdeki pigmentler işlevsiz veya eksik olabilir. Bu durumlarda, gözler farklı renkler arasında ayrım yapmakta zorlanır. Bu renk körlüğüne yol açar. Renk körlüğünün birincil nedeni genetiktir. Renk körlüğü, X kromozomu üzerindeki bir ebeveynden çocuğa geçebilen X’e bağlı resesif bir genden kaynaklanır. Bu nedenle renk körlüğü,sadece bir X kromozomuna sahip olduklarından erkekleri etkileme olasılığı daha yüksektir.

Kırmızı-yeşil renk körlüğü Kırmızı-yeşil renk körlüğü, en yaygın olandır. Bu tür renk körlüğü, kırmızı ve yeşilin tonlarını ayırt etmeyi zorlaştırır. Dört tip kırmızı-yeşil renk körlüğü vardır:

Döteryum (Daltonizm) bozukluğu, gözün M-konileri (orta dalga boyu konileri) mevcut ancak işlevsiz olduğunda ortaya çıkar. Yeşilin daha kırmızı görünmesine neden olur.

Protanomali, gözün L-konileri (uzun dalga boyu konileri) mevcut ancak işlevsiz olduğunda ortaya çıkar. Kırmızının daha yeşil görünmesine neden olur.

Protanopi, gözün L-konileri eksik olduğunda ortaya çıkar. Eksik M-konileri deuteranopiden sorumludur. Her iki koşul da kırmızı ve yeşil arasında ayrım yapmada sorun yaratır.

Mavi-sarı renk körlüğü Mavi-sarı renk körlüğü, kırmızı-yeşil renk körlüğünden daha az yaygındır, ancak kırmızı-yeşil renk körlüğü sıklıkla eşlik eder. Bu tür renk körlüğünde mavi ve yeşil ile sarı ve kırmızı arasında ayrım yapmakta zorluk çekersiniz.

Tritanomali, gözün S-konileri (kısa dalga boyu konileri) mevcut ancak işlevsiz olduğunda ortaya çıkar. Tritanomaliniz varsa, mavi ve yeşil benzer görünecek ve kırmızı ve sarı benzer görünecektir.

Tritanopi, gözün S-konileri eksik olduğunda ortaya çıkar ayrıca yeşil, mor, kırmızı ve pembe gibi mavi ve sarı nitelikleri olan renkleri ayırt etmeyi de zorlaştırır.

Renk körü insanların gördükleri

Normal görme ve protanopi karşılaştırması

protanopiniz varsa, kırmızı renklerin daha yeşil görünmesini sağlayan “kırmızı-kör” olursunuz.

Normal görme ve tritanopi karşılaştırması

Eğer tritanopiniz varsa, “mavi-kör”sünüzdür ve mavi ile ilişkili renkler arasında ayrım yapmakta zorluk çekersiniz.

Normal görme ve akromatopsi karşılaştırması.

Eğer tam bir akromatopsiniz var ise, tek renkli vizyonunuz vardır, bu da her şeyin gri tonları gibi görünmesini sağlıyor.

Nasıl başa çıkılır Renk körlüğüne sahip olmak, özellikle renk farklılaştırması gerektiren günlük görevleri yerine getirmeyi zorlaştırabilir.Bununla birlikte, günlük rutininizde bazı ayarlamalar yaptıktan sonra renk körlüğü ile nispeten normal bir hayat sürmek mümkündür. Günlük yaşamınızda renk körlüğü ile nasıl başa çıkacağınıza dair bazı stratejiler:

Evinizdeki aydınlatmayı değiştirin.Gün içinde evinizde veya iş yerinizde gezinirken sorun yaşıyorsanız, gün ışığı ampulleri kullanmayı düşünün.

Bazı günlük ihtiyaçları ezberleyin. Renk körlüğüne sahip olmak araç sürmek gibi görevleri daha zor hale getirebilir. Stop lambalarının konumunu ve belirli yol işaretlerinin görünümünü ezberlemek, renkleri görme konusunda sorun yaşıyorsanız bile yolda güvende kalmanıza yardımcı olabilir.

Etiketleme sistemlerini kullanın. Renk körü iseniz, belirli durumlar için kıyafet seçmek veya giyinmek gibi günlük görevleri yerine getirmek zor olabilir. Renk etiketleme gibi sistemler oluşturmak, bunun gibi günlük görevleri çok daha kolay hale getirebilir.

Diğer duyularınıza güvenin. Görme, sahip olduğumuz beş duyudan sadece biridir. Onsuz bile, hala koku, tat, dokunma ve işitme duyumuz var. Yemek pişirmek veya taze meyveler seçmek gibi genellikle renk farklılığından yararlanılan diğer etkinlikler için, süreç boyunca size rehberlik etmek için diğer duyularınıza güvenebilirsiniz.

Erişilebilirlik seçeneklerinden yararlanın. Birçok elektronik araç, engelli insanların daha kolay gezinmelerine yardımcı olabilecek erişilebilirlik seçenekleri sunar. Telefonunuzdaki veya TV’nizdeki seçenekleri değiştirmek, renk körlüğünüz olsa bile bu elektronik cihazların keyfini çıkarmanıza yardımcı olabilir. Buna ek olarak, piyasada belirli görevler sırasında renk ayrımına yardımcı olmak için indirebileceğiniz bazı uygulamalar vardır.

One thought on “Renk körü insanlar renkleri nasıl görür ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir