Bilinen en parlak, en güçlü, en büyük süpernova tanımlandı

 Photo by NASA on Unsplash


Birmingham Üniversitesi liderliğindeki uluslararası bir ekip tarafından bilinenlerden en az iki kat daha parlak ve enerjik ve muhtemelen daha büyük bir süpernova tanımlandı.

Harvard, Northwestern Üniversitesi ve Ohio Üniversitesi’nden uzmanları içeren ekip, SN2016aps olarak adlandırılan süpernova’nın, muhtemelen patlamadan önce birleşen iki büyük yıldızdan oluşan son derece nadir bir süpernova örneği olabileceğine inanıyor. Bulguları bugün Nature Astronomy’de yayınlandı.

Böyle bir olay şimdiye kadar sadece teoride var olmuştur ve hiçbir zaman astronomik gözlemlerle doğrulanmamıştır.

Birmingham Üniversitesi Fizik ve Astronomi Okulu ve Yerçekimsel Dalga Astronomi Enstitüsü’nden Dr Matt Nicholl, şöyle açıklıyor: “Süpernovaları iki ölçek kullanarak ölçebiliriz – patlamanın toplam enerjisi ve gözlemlenebilir ışık ya da radyasyon olarak yayılan bu enerji miktarı.

“Tipik bir süpernovada, radyasyon toplam enerjinin yüzde 1’inden azdır. Ancak SN2016aps’te radyasyonun normal boyutlu bir süpernova’nın patlama enerjisinin beş katı olduğunu gördük. Bu şimdiye kadar bir süpernova tarafından yayılan en parlak ışık.”


“Her gece birçok süpernova keşfedilse de, çoğu büyük galaksiler içindedir,” diyor Northwestern Üniversitesi’nden Dr. Peter Blanchard ve ekliyor : “Bu süpernova hemen göze çarpıyordu, çünkü hiçliğin ortasındaymış gibi görünüyordu. Süpernovanın ışığı sönene kadar bu yıldızın doğduğu galaksiyi göremedik.”

Ekip patlamayı en yüksek parlaklığının yüzde 1’ine düşene kadar iki yıl boyunca gözlemledi. Bu ölçümleri kullanarak, süpernova kütlesinin güneşimizden (güneş kütleleri) 50 ila 100 kat daha fazla olduğunu hesapladılar. Tipik olarak süpernovalar 8 ila 15 güneş kütlesi arasında kütlelere sahiptir.


Kaynak: University of Birmingham

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir