Biyohibrid karbondioksiti yeni ürünlere dönüştürebilir


Nanotellerdeki bakteriler, güneş ışığını, karbondioksidi ve suyu organik yapı taşlarına dönüştürür.

Kimyagerler, güneş ışığından enerji alan, karbondioksit ve suyu organik moleküllere ve oksijene dönüştürmek için bakterilere aktaran hibrit bir bakteri ve nanotel sistemi oluşturdular. Böyle bir biyohibrid yeryüzündeki karbondioksitin atmosferdeki varlığını azaltırken Mars’ta da , kolonilere yakıtlardan ilaçlara kadar organik bileşikler için hammadde sağlayabilir. Ayrıca sistem verimliliği bir çok bitkinin fotosentetik verimliliğinden daha fazla.

İnsanlar Mars’ı kolonileştirmek istiyorlarsa yerleşimciler yakıttan ilaca kadar bir çok değişik organik bileşiği yanlarında götürmeliler ki bu da oldukça pahalı bir işlem. California Üniversitesi, Berkeley ve Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı (Berkeley Lab) kimyagerlerinin bunun için bir planı var.
Son sekiz yıldır, araştırmacılar, karbondioksit ve suyu organik moleküllere dönüştürmek için güneş ışığını yakalayabilen bakteri ve nanotelleri birleştiren hibrid bir sistem üzerinde çalışıyorlar. Nanoteller, elektronik bileşenler, sensörler ve güneş pilleri olarak kullanılan insan saçının yaklaşık yüzde biri genişliğinde ince silikon tellerdir.

Biyohibrid ayrıca Dünyada da atmosferdeki karbondioksidi kullanarak bir taraftan organik bileşiklerin yapımına hizmet ederken aynı zamanda da insan kaynaklı karbondiokside dayalı iklim değişikliğine yönelik katkı sağlayacaktır.

Araştırmacılar bakterileri (Sporomusa ovata) bir “nanoteller ormanına” paketlediler ve güneş enerjisinden asetat adı veriler iki karbonlu bir molekül formu oluşturuldu.

Asetat molekülleri, yakıt, plastik, ilaç gibi bir dizi organik molekül için yapı taşı görevi görebilir. Diğer birçok organik ürün, bakteri veya maya gibi genetik olarak tasarlanmış organizmaların içindeki asetattan yapılabilir.

Sistem, bitkilerin doğal olarak karbondioksit ve suyu çoğunlukla şeker ve karbonhidrat olmak üzere karbon bileşiklerine dönüştürmek için kullandıkları fotosentez gibi çalışır. Bununla birlikte, bitkiler, tipik olarak güneş enerjisini karbon bileşiklerine dönüştürürken oldukça düşük bir verime sahiptir. Buradaki sistem CO2’yi şekere en iyi dönüştüren bitki ile karşılaştırılabilir:% 4-5 verimli şeker kamışı.

Kaynak: University of California – Berkeley

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir